Aplikacja Opłaty

Podmioty korzystające ze środowiska sprawozdają się z działalności mającej wpływ na środowisko naturalne i czasem ponoszą z tego tytułu opłaty. Wybrane instytucje administracji publicznej obsługują proces sprawozdawczości, kontroli i przepływów finansowych związanych z korzystaniem ze środowiska.

POBIERZ wersję instalacyjną aplikacji Opłaty

Czy powinienem płacić?

Nie ponosi się opłat za korzystanie ze środowiska (emisje do powietrza, pobór wód, wprowadzanie ścieków, składowanie odpadów), którego roczna wysokość nie przekracza 800 zł.

Ważne, aby pamiętać, że taka sytuacja nie zwalnia z obowiązku przedstawienia sprawozdania dotyczącego korzystania ze środowiska w danym komponencie (np. emisji do powietrza), za wyjątkiem gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł (obowiązuje także dla sprawozdań za rok 2016).

Termin wnoszenia opłaty oraz przedstawiania sprawozdania za ubiegły rok kalendarzowy mija 31 marca danego roku. Obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia.

Gdzie szukać informacji?

Więcej informacji na temat opłat za korzystanie ze środowiska oraz sprawozdawczości w tym zakresie można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych urzędów marszałkowskich i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Aplikacja do wyliczania opłat

Aplikacja Opłaty służy do wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska, w tym do przygotowywania i wydruku tabelarycznych sprawozdań do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim.

Przygotowany program dotyczy najczęściej występujących przypadków korzystania ze środowiska i nie uwzględnia wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz składowania odpadów.

Najnowsza wersja Aplikacji umożliwia:

  • wprowadzenie danych za lata 2009-2016
  • wyliczenie opłat dla wprowadzonych danych
  • wydruk wykazów z wprowadzonymi danymi i wyliczonymi opłatami

Aplikacja działa na komputerach PC z systemem operacyjnym Microsoft Windows w wersjach XP, Vista, 7 i zawiera instrukcję dla użytkowników.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne, jednak ograniczone do bezpośredniego użytku przez podmioty na ich własne potrzeby. Nie dopuszcza korzystania z oprogramowania przez osoby i inne jednostki zajmujące usługami komercyjnymi naliczania opłat na potrzeby innych jednostek. Szczegółowe warunki korzystania z aplikacji przedstawione są w licencji.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące korzystania z programu, w tym uwagi dotyczące jego funkcjonalności i potrzeby rozwoju o kolejne elementy nie uwzględnione w tej wersji. Prosimy o ewentualny kontakt na adres ekoportal.ms@mos.gov.pl.

Powrót do góry

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.