Przewodnik dla przedsiębiorców

Każdy z nas korzysta ze środowiska, czy to pobierając wodę ze studni, łowiąc ryby, jadąc samochodem, ale również budując dom, czy też wycinając drzewo, którego kawałki spali ogrzewając dłonie przy kominku w zimowy wieczór.

Szczególne obowiązki w zakresie ochrony środowiska spoczywają na przedstawicielach przemysłu ciężkiego, producentach, przedsiębiorcach świadczących różnorodne usługi materialne i niematerialne.

W przewodniku dla przedsiębiorców podjęliśmy próbę zebrania i usystematyzowania najważniejszych przepisów prawa, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, a w szczególności generują określone obowiązki po stronie przedsiębiorców.

Po kliknięciu na linki prowadzące do przewodników, każdy z przewodników otworzy się w nowej karcie przeglądarki internetowej. Aby powrócić na Ekoportal w nowo otwartym oknie przeglądarki, prosimy kliknąć na logo naszego serwisu w lewym górnym rogu ekranu lub skorzystać z szarego paska nawigacji okruszkowej, znajdującego się nad tytułem każdej ze stron przewodnika.

Przewodnik zawiera katalog kluczowych zagadnień ochrony środowiska, które wymagają podejmowania przez przedsiębiorców określonych działań dla wypełnienia obowiązków formalno-prawnych związanych z:

  • przygotowywaniem i prowadzeniem procesów inwestycyjnych w zakresie przepisów prawa ochrony środowiska
  • wprowadzaniem do środowiska substancji lub energii, a także z wykorzystywaniem zasobów środowiska
  • realizacją obowiązków w zakresie informowania i włączania społeczeństwa w proces podejmowania decyzji
  • wypełnianiem obowiązków w zakresie ewidencjonowania odpadów i bezpiecznej dla środowiska gospodarki odpadami
  • wypełnianiem obowiązków w zakresie odpowiedzialności za szkody w środowisku, przeciwdziałaniem występowaniu awarii przemysłowych i postępowaniem z substancjami niebezpiecznymi

Poszczególne tematy i hasła zostały opracowane tak, aby możliwe było uzyskiwanie informacji od ogółu do szczegółu, co pozwoli zainteresowanym przedsiębiorcom na samodzielne pozyskiwanie wiedzy i zrozumienia ciążących na nich obowiązków.

Szczegółowe wskazówki jak korzystać z informacji zawartych w przewodniku zawarte są w zakładce O przewodniku.

Przewodnik zawiera informacje zgodne ze stanem prawnym na 30 listopada 2014 r. 

Powrót do góry

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.