Przewodnik dla społeczeństwa

Każdy z nas korzysta ze środowiska, czy to pobierając wodę ze studni, łowiąc ryby, jadąc samochodem, ale również budując dom, czy też wycinając drzewo, którego kawałki spali ogrzewając dłonie przy kominku w zimowy wieczór.

Mamy prawo do korzystania ze środowiska, ale nie zapominajmy, że prawo musi chronić również innych. W celu zminimalizowania zagrożeń dla środowiska i dla nas samych dostęp do niektórych dóbr i wartości przyrodniczych wymaga monitorowania lub ograniczeń i jest regulowany przez administrację. Przewodnik dla społeczeństwa opisuje prawa i obowiązki każdego z nas.

Mamy szereg praw gwarantowanych przez państwo, chociaż zapewnienie ich przestrzegania spoczywa na organach gminy lub staroście. Między innymi to prawo do czystego środowiska, czy też prawo do informacji o środowisku, i nawet, jeśli intuicyjnie wiemy, że są to nasze prawa, to bez ich znajomości nie potrafimy z nich skorzystać.

W przewodniku znajdują się uporządkowane tematycznie zagadnienia z którymi spotykamy się na co dzień lub okazjonalnie, „nasze prawa" i obowiązki względem środowiska oraz praktyczną odpowiedź na pytania Co zrobić gdy ... np. planujemy budowę domu na obszarach sieci Natura 2000 i jak zachować się jeśli obawiamy się, że inna osoba nadużywa swoich praw do korzystania ze środowiska.

Sposób poruszania się po przewodniku jest intuicyjny i został objaśniony w zakładce O przewodniku.

Przewodnik zawiera informacje zgodne ze stanem prawnym na 30 listopada 2014 r. 

Powrót do góry

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.